بستن

تاریخچه

انجمن اوقات فراغت سازمانی مردم نهاد (NGO)، غیرسیاسی، غیرحکومتی، غیردولتی و غیرانتفاعی است به این معنا که وابستگی به هیچ دستگاه یا سازمان و تشکیلاتی در حاکمیت ندارد و در عین حال یک نهاد تجاری یا اقتصادی هم نیست.

سازمان مردم نهاد، در کلی ترین معنایش، به سازمانی اشاره می کند که مستقمیاً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی شود، اما نقش بسیار مهمی به عنوان واسط بین فرد فرد مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می کند.

بودجه ی این سازمان ها از طریق کمک های مالی مردم، سازمان های دولتی، توسط خود دولت یا ترکیبی از طرق مذکور تامین می شود.

در کشور ما به دلیل پیشینه تاریخی طولانی مشارکتهای مردمی در شکل گیری گروه های همیار و خودیار و آموزه های دینی و اخلاقی مشوق افراد نسبت به این امور، ظرفیت های مشارکت چه در قالب نهادهای رسمی و مدنی مثل سازمان های مردم نهاد و چه در اشکال سنتی و دیرینه آن مثل مساجد و هیات ها وجود داشته و آثار مثبت آن بروز و ظهور دارد.

امروزه این سازمان ها و تشکل ها به عنوان بازوان اصلی دولت در پیشرفت کشور می توانند تصدی گری دولت ها در برنامه ها را کاهش داده و رسالت و نقش هدایت کنندگی ، حمایت و نظارت را بر دولت واگذار نمایند.

عموماً رویکرد نسبت به سازمان های مردم نهاد معطوف به فعالیت در حوزه های خیریه و حمایتی و جمع آوری کمک های مردمی در راستای کمک به نیازمندان است و نقش آنها در حوزه های اجتماعی به ویژه در ارتباط با پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی و در حوزه های توسعه ای به ویژه در آبادانی و پیشرفت کشور کمتر ملاحظه می شود.

جذب مشارکت سازمان های مردم نهاد به سمت اهداف توسعه و الگوی پیشرفت اسلامی نیازمند توانمند سازی سازمان های مردم نهاد از جهت آموزش و کمک های مادی، معنوی و حمایتی است.

نظر به نقش مهم سازمان های مردم نهاد، انجمن اوقات فراغت ایران در سال 1392 با شعار تبیین و ارتقاء فرهنگ مدیریت و برنامه ریزی اوقات فراغت در کشور توسط جمعی از متخصصان و کارشناسان مرتبط با این حوزه راه اندازی و تاسیس گردیده است.

اهداف انجمن

اهداف انجمن فراغت

  • کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از عدم مدیریت صحیح اوقات فراغت
  • کاهش بیکاری های ناشی از عدم شناخت علاقه و توانائی های لازم برای اشتغال و عدم شناخت درست مشاغل
  • کاهش بزه ها و استفاده ضد اجتماعی از زمان آزاد
  • تقویت روابط شهروندی ، همسایگی و اجتماعی
  • تبیین سبک زندگی منطبق با معیارهای اصیل زندگی ایرانی ـ اسلامی
  • کاهش فاصله های بین نسلی و تقویت فرهنگ خانواده زیستی و ارتقاء جایگاه و اهمیت خانواده در جامعه
  • کمک به فرهنگ احترام به بزرگان خانواده، جامعه، مذهب و بازگشت به ارزش های کمرنگ شده جامعه
  • احیای پایگاه های فراغتی طبیعی و مصنوع در جامعه به منظور بهره گیری شهروندان
  • بسط و گسترش نگاه کارکزد گرایانه به پایگاه های فراغتی از قبیل مساجد، بوستان ها، موزه ها و …
شعبه اصفهان

اولين شعبه انجمن اوقات فراغت در شهر اصفهان، با حضور رامبد جوان رییس انجمن اوقات فراغت و جمعي از مديران اين انجمن افتتاح شد.

رامبد جوان که پیش از این از راه‌اندازی شعبه‌های متعدد انجمن در شهرهاي مختلف خبر داده بود، درباره اعطای نمایندگی به اصفهان گفت: قبلا هم اعلام کرده بودیم که ایران را تنها محدود به تهران نمی‌بینیم و در صدد هستیم تا انجمن اوقات فراغت در همه شهرها نمایندگی داشته باشد. دوماه پیش هم فراخوان رسمی دادیم تا کسانی که در استان‌های مختلف آمادگی دارند مدارکشان را به انجمن بفرستند. بعد از بررسی ها هم به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر اصفهان بیشترین آمادگی را برای اعطای نمایندگی دارد.

رییس انجمن اوقات فراغت با بيان اينكه همه شعبه هاي انجمن قرار است يك هدف واحد داشته باشند،ادامه داد: نمایندگی‌های انجمن اوقات فراغت مثل اعضای بدن هستند و همه یک هدف را دنبال می‌کنند. اما با این حال هر شهر بنا بر خلاقیتی که دارد می‌تواند کارهای ویژه ای انجام دهد. مهم ترین هدف در انجمن اوقات فراغت این است که مردم حال خوبی داشته باشند و از زمان آزادی که دارند درست استفاده کنند. با برنامه ریزی هایی هم که صورت گرفته ایده های خلاقانه زیادی وجود دارد که به مرور زمان اخبار آن به گوش مردم خواهد رسید.

Isfahan_Rambod

 

آرشیو اخبار
در حال بارگذاری